Zvony v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Zákamennom

Zvony v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Zákamennom

Zvony v Zákamennom počujeme každý deň. Len málokto má možnosť poznať ich názov, veľkosť a vidieť ich počas činnosti. Aby to bolo prístupné všetkým, ponúkame vám malú prehliadku našich zvonov v Kostole Nanebovzatia Panny Márie. Postaral sa o to Dávid Klimpl pochádzajúci z oravskej dediny Pribiš a jeho kamarát Matúš Sedlák z Trnavy. Zaoberajú sa dokumentáciou zvonov, kostolných veži a zvoníc na Slovensku. Ide najmä o ich rozmery, nápisy a nárazové tóny. Sú žiakmi strednej školy a prejavili záujem o prácu v našom kostole. Tu je výsledok:

Zvon Umieráčik

Hmotnosť: 40 kg
Priemer: 390 mm
Ladenie: c/3
Lejár: Rudolf Maňoušek, Brno 1923
Opis: Zvon visí v samostatnom poli oceľovej zvonovej stolice na zalomenom oceľovom závese. Visí na tanierovej korune. V nápisovej páske na hornej časti zvona lemovanej plastickými linkami je nápis: RUDOLF MANOUŠEK A SPOL. BRNO 1923.  Zvon má padajúce srdce. Poháňa ho elektromotor.

Najsvätejšie srdce Ježišovo

Hmotnosť: 350 kg
Priemer: 850 mm
Ladenie: h/1
Nápis: JEMU V ROKU 1923 ZASVÄTENÁ OBEC
Lejár: Rudolf Maňoušek, Brno 1923-1926
Opis: Zvon visí v samostatnom poli trojpoľovej oceľovej zvonovej stolice na lomenom oceľovom závese. Visí na tanierovej korune. Na drieku zvona je umiestený nápis: JEMU V ROKU 1923 ZASVÄTENÁ OBEC. Zvon má lietajúce srdce a poháňa ho elektromotor.

Stredný zvon

Hmotnosť: 580 kg
Priemer: 950 mm
Ladenie: gis/1
Nápis: MILODAR, NÁJDÔST JÁNA VOJTAŠŠÁKA, BISKUPA NAŠEHO SPOLUPATRÓNA 1926.
Lejár: Rudolf Maňoušek, Brno 1926
Opis: Zvon visí v samostatnom poli trojpoľovej oceľovej zvonovej stolice na lomenom oceľovom závese. Visí na tanierovej korune. V strede zvona je umiestený nápis:MILODAR, NÁJDÔST JÁNA VOJTAŠŠÁKA, BISKUPA NAŠEHO SPOLUPATRÓNA 1926.  Zvon má lietajúce srdce a poháňa ho elektromotor.

Veľký zvon

Hmotnosť: 800 kg
Priemer: 1100 mm
Ladenie: fis/1
Nápis: SVÄTÝ ONDREJ, TVOJ HLAS NECH SA V ZÁKAMENNOM LAHODNE ROZLIEVA , VERIACICH KU KRISTOVI ZVOLÁVA. ULIL JOZEF TKADLEC HALENKOV V ROKU 1986.
Lejár: Jozef Tkadlec
Opis: Zvon visí v strednom poli trojpoľovej oceľovej zvonovej stolice na lomenom oceľovom závese. Visí na tanierovej korune. V strednej časti zvona sa nachádza nápis: SVÄTÝ ONDREJ, TVOJ HLAS NECH SA V ZÁKAMENNOM LAHODNE ROZLIEVA , VERIACICH KU KRISTOVI ZVOLÁVA. ULIL JOZEF TKADLEC HALENKOV V ROKU 1986. Zvon má lietajúce srdce a poháňa ho elektromotor.

Najväčší zvon

Hmotnosť: 1200 kg
Priemer: 1250 mm
Ladenie: e/1
Nápis: IN HOREM S. ALBERTI K. M. OBOLIS FIDELIUM ZAKAMENO-KLIN.
Lejár: Nezistený
Opis: Zvon visí v južnej veži v samostatnom poli oceľovej zvonovej stolice na lomenom oceľovom závese. Visí na tanierovej korune. Na bočnej časti zvona sa nachádza nápis:  IN HOREM S. ALBERTI K. M. OBOLIS FIDELIUM ZAKAMENO-KLIN. Zvon má lietajúce srdce a poháňa ho elektromotor.

Súzvuk zvonov