Výročný deň pohrebu biskupa Jána Vojtaššáka

Výročný deň pohrebu biskupa Jána Vojtaššáka

V piatok 7. augusta 2015 do Zákamenného putovali členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska, aby osobne vzdali úctu veľkej osobnosti slovenských a cirkevných dejín biskupovi Jánovi.

Oravská obec a farnosť Zákamenné privítala vzácne osobnosti politického, kultúrneho, náboženského a spoločenského života, hlavne bývalých politických väzňov, bývalých príslušníkov Pomocných technických práporov a ich rodinných príslušníkov a predstaviteľov a členov Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja. Ďalej podpredsedníčku KDH pani Miroslavu Szitovú, predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa pána Ondreja Krajňáka, bývalú veľvyslankyňu Slovenskej republiky pri Svätej stolici pani Dagmar Babčanovú, podpredsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska pána Petra Sandtnera , starostu z obce Hruštín pána Františka Škapca.

Svätú omšu so začiatkom o 14.30 hod. slávil cirkevný historik a vicepostulátor v procese blahorečenia Ľuboslav Hromják. Koncelebrovali viacerí kňazi zo Spišskej diecézy. „Spomienky na smutné udalosti nie sú obľúbené. Pohreb je jednou z nich. Keď však zomrie veľká osobnosť, aj táto spomienka naberá sviatočný charakter, “ povedal farár v Zákamennom, keď vítal pútnikov zídených na slávenie eucharistie v Kostole Nanebovzatia Panny Márie.

Hlavný celebrant vo svojej kázni vyzdvihol osobnosť biskupa Jána a pripomenul jeho hlavné cnosti a utrpenie, za ktoré by mal byť bez pochýb beatifikovaný. Poukázal aj na nepravdy, ktoré o ňom niektoré média šíria. Povedal: „Nastal čas, aby si slovenskí katolíci verejne zastali svoje žiarivé vzory a prihlásili sa k nim. A to aj za cenu, že nás budú nespravodlivo označovať za neoľudákov či neonacistov, podobne ako to robili pred sedemdesiatimi rokmi, keď prvýkrát Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka chceli odsúdiť za vojnové zločiny, podporu klérofašizmu, ktoré nespáchal. A nútili slovenskú katolícku elitu hľadať si šťastie v slobodných podmienkach západu.“

Po skončení omše sa pútnici v sprievode odobrali na hrob biskupa Jána, aby mu vzdali úctu položením venca a modlili sa za jeho skoré blahorečenie.

Pútnici navštívili aj pamätnú izbu biskupa Jána v Zákamennom.