Chceš naozaj … ?

Chceš naozaj … ?

Už častejšie poznáme ten zážitok – pocit z nakupovania v supermarkete. Niečo iné je nakupovať v Poľsku na jarmoku. A ešte niečo iné kúpiť si niečo na trhovisku v oriente. Predávajúci ponúka tovar zadarmo, čo samozrejme nemôžeme prijať. Potom žiada za tovar obrovskú cenu, to však len preto,  aby mal z čoho zľaviť pri ďalšom jednaní sa.  Na záver ma dobrý pocit kupujúci, ktorý veľa zjednal i predávajúci, ktorý predal s noblesou.

Abrahám po tajomnej návšteve mužov, ktorí zostúpili do Sodomy a Gomory stojí pred Pánom. A správa sa  ako kupujúci na bazare orientu. Možno vari nazvať toto jednanie sa, modlitbou!  Abrahám šikovne zjednáva cenu Sodomy a Gomory. Poukazuje na Božiu spravodlivosť. Nech je ďaleko od Boha urobiť niečo také, aby zahynul spravodlivý s bezbožným.

Ako často našej modlitbe chýba Abrahámov zápal. Rozprávame sa s Bohom bez iskry života. Skrývame sa za literu modlitby. Nie sme ochotný ísť s kožou na trh. Pochopíme už, čo Boh chce predávať. Že chce, aby sme prežili, čo to znamená nakupovať modlitbou.