EXODUS s deťmi

Táto pôstna aktivita je inšpirovaná najnovšou výzvou, ktorá sa rozbehla aj na Slovensku pre mužov s názvom „Exodus“ a má svoju podobu aj pre ženy s názvom „Effeta“. 

Cieľom aktivity je posilniť a urobiť životaschopný najdôležitejší sval v našom tele – srdce. Počas jednotlivých pôstnych týždňov dostávajú deti kartičky, na ktorých je „tréningový plán“. Každý týždeň je zameraný na „posilnenie a precvičenie“ končatín a orgánov tela, ktorými konáme, vnímame, pracujeme… Ide o nohy, jazyk, ruky, uši, chrbát a oči. Preto každý týždeň začína otázkou: Ako sú na tom tvoje nohy? Všetky aktivity tohto týždňa sa preto budú týkať nôh. V ďalšom týždni zas inej časti tela. 

Na začiatku každého pôstneho týždňa dostane dieťa v kostole tréningový plán, v ktorom má niekoľko výziev, ktoré môže v ľubovoľnom poradí plniť. Keď splní úlohu, poznačí si SPLNENÉ. 

Okrem aktivít je na kartičke v jej spodnej časti modlitba, ktorú sa možno pomodliť s deťmi v kostole a povzbudiť ich, aby sa ju v danom týždni modlili doma. Deti nech si kartičky odkladajú doma a na konci pôstu ich môžu priniesť ako dar Ježišovi k Božiemu hrobu. 

Okrem kartičiek v jednotlivé nedele na začiatku týždňa dostanú deti na začiatku adventu plán cesty, na ktorom je znázornená cesta do Jeruzalema, cesta po ktorej putujú celý pôst. K nej každé dieťa dostane aj hárok s 50 ks samolepiacich srdiečok. Tento plánik si dieťa môže dať do detskej izby, alebo na chladničku, kde je viac detí stačí im aj jeden, aby videli ako v pôste smerujeme k Veľkej noci zmŕtvychvstania Ježiša. Na plániku majú okrem cesty aj obrázkové zobrazenie evanjelia danej nedele.